Do Indonésie na ostrov Lombok létám z České republiky už mnoho let a spousta lidí, kamarádů, známých i členů rodiny se mě začalo ptát na spoustu otázek ohledně cestování do této exotické destinace v Jihovýchodní Asii. Jedny z nejčastějších otázek bývají ohledně víza, letenek, lokalit k navštívení, počasí, surfování, poznávání místního života a kultury a také doporučení ubytování a místních restaurací a specialit.
Rozhodla jsem se proto v tomto článku Vás seznámit s jednou z nejzákladnějších věcí, bez které se do Indonésie ani nedostanete, a tou je vízum. Víz do Indonésie existuje více typů, ale zaměřme se na nejčastěji používané vízum On-arrival s platností 30 dnů, s možností prodloužení na dalších 30 dnů, které se vydává pouze za účelem cestování v destinaci.
O vízum on-arrival můžete žádat až po příletu do Indonésie. Většinou cestovatelé pro vstup do země využívají mezinárodní letiště v Jakartě, které většinou využívám i já nebo na Bali, kde projdou procesem udělení víz a odkud se pak dostávají dále místními leteckými spoji na Lombok.
Pokud žádáte o vízum až na letišti, buďte připraveni na to, že to může být delší proces. Většinou v letadle nepřiletíte sami a tak musíte vyčekat pár klidně i delších front na různých stanovištích, než se konečně legálně s udělením razítka dostanete do země.
Nejprve je potřeba vyčekat frontu k zaplacení administračního poplatku za vízum 500.000IDR/35USD na jedné z přepážek k tomu určených. Dávejte si ale pozor na to, že pokud nemáte místní měnu a budete chtít platit v USD, tak místní úředníci bankovky dokonale kontrolují, aby je mohli převzít. Stačí jen malinko ohnutý růžek nebo jiná malá drobnost, která se jim na bankovce nezdá a už si ji nevezmou a musíte lovit bankovku jinou.
To byl i můj případ a tak jsem povyměňovala bankovky s dalšími lidmi ve frontě za uznatelné a nakonec byl administrační poplatek v pořádku zaplacen.
Na některých letištích se dá platit administrační poplatek i platební kartou, ovšem ne jednou se například stalo, že vypadla síť nebo nefungovaly platební terminály, a tak je dobré mít vždy v tomto případě po ruce i hotovost.
Po úspěšném zaplacení administračního poplatku jdete dále na imigrační oddělení, kde čekáte další frontu na udělení razítka do pasu. Zde už jste ve frontě Vy, co jste si zaplatili poplatek za vízum na místě, s těmi, co si zařizovali vízum on-arrival dopředu online.
Když se konečně dostanete k imigračnímu úřadníkovi k udělení razítka do pasu, budete vyzváni k dání otisků prstů a vyfotí si Vaší fotku obličeje. Dále se Vás úředník může zeptat například jaké ostrovy máte v plánu během cesty navštívit, jaký je Váš hlavní důvod vstupu do země, kde budete ubytovaní, zeptá se Vás na datum opuštění Indonésie, které nesmíte uvést delší než 30 dní a může Vás vyzvat abyste své opuštění země prokázali ukázáním Vaší zpáteční letenky.
Jakmile projdete tímto pohovorem a dostanete razítko do pasu, můžete pokračovat dále ve Vaší cestě. Vyzvědněte si Vaše zavazadla a vítejte v Indonésii.
Jednodušší je určitě zařídit si vízum on-arrival online před odletem. Doporučuji podat žádost o vízum alespoň 3-4týdny před plánovaným odletem abyste měli jistotu, že ho budete mít schváleno před příletem do země.
Po navštívení indonéských stránek s online žádostmi, najdete Visa application guide, který Vás provede všemi kroky žádosti od prvotních úkonů až k závěrečnému zaplacení administračního poplatku platební kartou a hotovému vízu.
Vízum on-arrival si můžete prodloužit o dalších 30 dnů přímo v Indonésii. Nejlepší je určitě prodloužit víza online. Vstoupíte na stejnou stránku jako, když jste si žádali o své první vízum, jen místo Apply visa na stránce dáte číslo 3 DOWNLOAD – kliknete na Extend Visa a žádost Vás opět provede několika stránkami k vyplnění až k závěrečné platbě, opět 500.000IDR a po zaplacení opět čekáte na vízum. O prodloužení víza je doporučeno si zažádat alespoň týden před vypršením víza původního.
Také dávejte pozor na to, že i původní vízum, které si zařídíte osobně při příletu na letišti lze prodloužit přes online žádost. Jednou se mi stalo, že jsem jela osobně prodloužit vízum na ambasádu v hlavním městě Mataramu, úředník si jen vypůjčil můj telefon, připojil ho na lokální wifi, našel moje vízum v aplikaci, nastavil jeho prodloužení, já jen vyplnila potřebné údaje, online kartou zaplatila a tím můj výlet skončil a jela jsem zpět do Kuty, kde jsem v té době bydlela.
Doporučení: Nezapomeňte si pro jistotu ještě před odletem zkontrolovat aktuální podmínky pro vstup do země na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí nebo Velvyslanectví Indonéské republiky v Praze. V posledních letech se podmínky ne jednou měnily, ale teď zase delší dobu zůstávají neměnné.
Tak co, už máte vízum, zabalené věci a chystáte se na svou první cestu do Indonésie či přímo na ostrov Lombok?
Pokud si s něčím nevíte rady, kontaktujte mě na adela@adelamrazkova.cz a ráda Vám se vším poradím.